ولوو ، هر آنچه که باید بدانید

در
دسته بندی ها: دسته‌بندی نشده

ولوو ، هر آنچه که باید بدانید

ولوو ، هر آنچه که باید بدانید

نام ولوو در اول در ماه می سال ۱۹۱۵ میلادی به عنوان یک شرکت مستقل و البته درون خانواده SKF AB ثبت و به عنوان علامت تجاری ثبت‌ شد. در اول از این نام با هدف استفاده در تولید نوع مخصوصی از بلبرینگ‌ها استفاده شد.

تاسیس ولوو


شرکت ولوو در سال ۱۹۲۴ با مشارکت مدیر امور مالی کمپانی اس‌کا اف، اسار گابریلسن و یکی از مهندسان ارشد این شرکت بنام گوستاو لارسون، به‌عنوان زیرمجموعه‌ای از گروه اس‌کا اف تاسیس شد. هدف از تأسیس این شرکت، تولید خودروهایی مقاوم در برابر سرمای هوای سوئد بود وهمچنین برای جاده‌های یخ‌زده و ناهموار این کشور نیز بهینه شده باشند.

شرکت ولوو در سال ۱۹۲۷ به عنوان یک شرکت خودروسازی، در شهر گوتنبورگ کار خود را آغاز کرد. اولین سری خودروهای تولیدی ولوو با اسم ‘ÖV4’ از سوی این شرکت در تاریخ ۱۴ آوریل ۱۹۲۷ به بازار عرضه شد.

در طی سال‌های ۱۹۲۷ تا ۱۹۲۹، تنها ۹۹۶ دستگاه از این مدل تولید شد. در نهایت و در آوریل ۱۹۲۹ میلادی ÖV4 با مدل PV651 جایگزین شد. موفقیت بدست آمده در میزان فروش حاصل از عرضه این محصول به ولووباعث شد تا شرکتی که موتور خودروهای ولوو را تأمین می‌کرد خریداری کند و از این مرحله، تولید خودرو را به صورت جدی‌تر دنبال کند.

سال های درخشان ولوو

در ماه می ۱۹۳۲، ولوو هدف های نویی را به عنوان تولید خودروهای ارزان قیمت‌تر (با شعار خودرویی برای همه) در دستور کار قرار داد. در سال ۱۹۵۰ میلادی، ولوو برای مدتی عرضه خودرو های لوکس را به طور تعلیق کرد، تا این که خودروی «۱۶۴» در سال ۱۹۶۸ میلادی معرفی شد. خودرو P1800 اولین خودروی اسپورت ولوو بود که در دهه ۱۹۶۰ میلادی به تولید رسید و آنچنان در بازار به محبوبیت رسید که در مجموعه تلویزیونی پرطرفدار “The Saint” با بازی راجر مور نیز پیش روی بینندگان قرارگرفت.

در طی سال های ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ میلادی ولوو بیشترین آمار فروش خودرو را تجربه کرد . دهه ۱۹۸۰ میلادی مصادف بود با حضور مدل‌های کاملا جدید از سری ۸۵۰ که از سیستم پیش‌ران چرخ‌های جلو بهره‌مند شده بودند.

فروش به فورد و جیلی

با این حال عرضه مدل های جدید توانایی کم کردن از مشکلات ولوو را نداشت و در ۲۸ ژانویه ۱۹۹۸ میلادی تصمیم به فروش شرکت ولوو کارز رسما اعلام شد. تا قب از این موضوع، مالکیت ولوو کارز در اختیار گروه خودروهای تجاری AB ولوو بود و در نهایت قرارداد خرید ولوو کارز توسط خودروساز آمریکایی فورد موتور با قیمت ۶٫۴۵ میلیارد دلار آمریکا نهایی شد.

در سال ۲۰۱۰ فورد نیز ولوو کارز را با قیمت ۱٫۸ میلیارد دلار به شرکت چینی جیلی واگذار کرد. در حال حاضر شرکت ولوو تنها تولیدکننده خودروهای سنگین است که شامل کامیون و اتوبوس می باشد و اداره بخش خودروسازی آن زیر نظر شرکت جیلی است.

شرکای ولوو

با پول بدست آمده (در توافق با فورد)، ولوو به فکر خرید اسکانیا که یکی از پیشتازان سوئدی در تولید کامیون بود افتاد اما متاسفانه این قرارداد به دلیلی به عنوان رقابتی عنوان شد، توسط اتحادیه اروپا متوقف و منتفی شد. در عوض، ولوو بخش خودروهای تجاری رنو فرانسه و کامیون‌ساز آمریکایی ماک تراکس (در آن زمان در مالکیت رنو فرانسه بود) را خریداری کرد. به عنوان قسمتی از راهکار خرید قسمت تولید کامیون شرکت رنو، این شرکت فرانسوی نیز ۲۰ درصد از سهام AB ولوو را خریداری کرد.

محصولات ولوو

از جمله تولیدات شرکت ولوو میتوان به تریلی، کامیون، اتوبوس، تجهیزات ترابری و سازه‌ای، سامانه‌های پیش‌ رانش دریایی و صنعتی، قطعات هوافضا و خدمات مالی اشاره کرد. شهرت این کمپانی مربوط بیشتر به بخش کامیون های ولوو یا همان ولوو تراکس برمیگردد که در حال حاضر قدرتمندترین کشنده دنیا رو تولید میکند و از بزرگان کامیون سازی در جهان است.

از محصولات موفق ولوو می توان ماشین های PV60، 164، 264، 760، 960و S90 نام برد. بعد از عملکرد موفق محصول اسپرت “XC90”، ولوو تصمیم گرفت خودروی لوکس جدید خود را با نام “S90” را بع بازار معرفی کند و آن را جایگزین نمونه قبلی یعنی “S80” سدان کند. اگر چه “S80” خودروی واقعا خوبی به نظر می رسید، اما در فاصله زمانی یک دهه توانست تنها به حداقل فروش برسد. خودروی “S80” با طراحی محافظه کارانه اش نتوانست به میزان فروش مورد انتظار ولوو دست پیدا کند.

وولو در ایران

تاریخ شروع کار ولوو در ایران در سال ۱۹۳۴ است، بنا بر اسناد موجود این کمپانی برای اولین بار ۳ کامیون ساخته و به ایران داده است. اولین مشارکت ولوو با شرکت رنا (هم اکنون خدمات پس از فروش محصولات سایپا دیزل را بر عهده دارد) بود و فعالیتش را با مونتاژ سری Nشروع کرد ، بعدها ولوو مقداری از سهام گروه زامیاد را نیز خرید و تولید محصول را از این طریق پیگیری کرد.

در سال ۱۹۸۴ تولید سری معروف Fرا در ایران با شرکت ایران کاوه شروع کرد و در حال حاضر هم مدلهای متنوعی مانند FM/FHNH دارد. کامیون سازی ولوو یکی از کمتر سازندگانی میباشد که نهایت احترام را به مشتریان ایرانی گذاشته است و به همین علت در وبسایت رسمی ولوو بخش فارسی مخصوص به کاربران ایرانی راه اندازی شدکه البته اطلاعات بسیار مناسبی به زبان فارسی ارائه می دهد.

آینده برند ولوو

کمپانی سوئدی ولوو اعلام کرده که در نظردارد که تا سال 2020 میلادی ماشین هایی را به بازار عرضه کند که صد در صد «ضد مرگ» می باشند. تا چند سال آینده مشتری هایی که ماشین های سدان یا شاسی بلند Volvo را خریداری می کنند هرگز در اثر تصادف کشته نخواهند شد و حتی جراحت های عمیق نیز نخواهند داشت.